Συνεχείς οι έλεγχοι - Μάχη για να κρατηθεί η τιμή της βενζίνης κάτω από τα 2 ευρώ
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες αποτελεί το πακέτο μέτρων το οποίο θα έχει στα χέρια του ο πρωθυπουργός στη ΔΕΘ καθώς από τη μια στόχος είναι να έχει ουσιαστικό αντίκτυπο και από την άλλη να μην επηρεάσει αρνητικά τα δημοσιονομικά.
Ήδη, ωστόσο ο υπουργός Ανάπτυξης Κώστας Σκρέκας στην συνάντηση που είχε χθες με τους εκπροσώπους των σούπερ μάρκετ έδειξε την κατεύθυνση στην οποία θα κινηθεί το επόμενο διάστημα στη μάχη κατά της ακρίβειας.
«Ο πληθωρισμός στα τρόφιμα παραμένει διψήφιος για πάνω από έναν χρόνο και θα κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας για να πολεμήσουμε και να ανακουφίσουμε τους πολίτες», δήλωνε κυβερνητική πηγή στο newsbeast.gr.
Όπως τονίζουν από το Μέγαρο Μαξίμου ήρθε η ώρα και οι παράγοντες της αγοράς να ακούσουν τις θετικές προτάσεις της κυβέρνησης και να βάλουν πλάτη στη μάχη κατά της ακρίβειας. Παράλληλα υπογραμμίζουν ότι από τη βιομηχανία έως το χονδρικό και το λιανικό εμπόριο, όλοι πρέπει να συμβάλλουν έτσι ώστε να μπει ένα δίχτυ προστασίας των καταναλωτών απέναντι στις πληθωριστικές πιέσεις που είναι ξεκάθαρα εξωγενείς.
Ταυτόχρονα , εμφανίζονται αποφασισμένοι να συνεχίσουν τους αυστηρούς ελέγχους σε όλα τα προϊόντα για το μεικτό περιθώριο κέρδους.
Αυτό που ζητήθηκε ήδη από τις αλυσίδες σούπερ μάρκετ είναι:
- Να περιληφθεί στο «Καλάθι του Νοικοκυριού» τουλάχιστον ένα επώνυμο προϊόν ανά κατηγορία, εφ’ όσον διαθέτει προϊόν στην εν λόγω κατηγορία.
- Να καθιερωθεί 2ο σημείο πώλησης ιδιαίτερης προβολής για τα προϊόντα του «Καλαθιού του Νοικοκυριού» σε καταστήματα σούπερ μάρκετ όπου είναι χωροταξικά εφικτό.
- Να διασφαλιστούν προσιτές τιμές σχολικών ειδών εν όψει της έναρξης της νέας σχολικής περιόδου.
- Μέσα από την ψηφιακή πλατφόρμα e-katanalotis θα δημοσιοποιούνται τα προϊόντα για τα οποία οι προμηθευτές θα ανακοινώσουν μόνιμη μείωση, μεγαλύτερη από 5% στους επίσημους τιμοκαταλόγους τους, μέχρι τέλος του 2023.
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου